ВЕСНА І ЖІНКА


Весна, як жінка. Жінка, як весна:
Буває ніжна, а бува примхлива,
То зазвучить грайливо, як струна,
А то раптово вибухне, мов злива!

САМЕ В ЦЮ ЧУДОВУ ПОРУ НАРОДЖУЮТЬСЯ ТАКІ ТАЛАНОВИТІ, РОЗУМНІ ТА ВІДДАНІ МИСТЕЦТВУ ЖІНКИ, ЯК ГАННА ГАВРИЛЕЦЬ!

 Ганна Гаврилець - українська композиторка і педагог. Лауреат Шевченківської премії (1999), заслужена діячка мистецтв України (2005).
       Народилася 11 квітня 1958 року у селі Видинів (Івано-Франківська область). 1982 року закінчила Львівську державну консерваторію ім. М.Лисенка, як композиторка, у класі проф. В.Фліса та 1984 — аспірантуру Київської державної консерваторії ім. П.Чайковського (нині Національна музична академія України) під керівництвом проф. М.Скорика.
       З 1992 року викладає композицію у Національній музичній академії України. Лауреатка Міжнародного конкурсу композиторів ім. Іванни та Мар'яна Коць (Київ, 1995), Національної премії ім. Т.Шевченка (1999), Всеукраїнського конкурсу композиторів "Духовні псалми третього тисячоліття" у рамках хорового фестивалю "Золотоверхий Київ" (2001).
       У доробку: симфонічна, камерно-інструментальна, вокально-інструментальна, а також хорова музика. Її твори виконуються в Україні, Росії, Польщі, Канаді, Словаччині, Словенії, США, Швейцарії, Франції, Німеччині.
       Є автором естрадних пісень на вірші українських поетів - Ліни Костенко, Дмитра Павличка, Володимира Симоненка, Бориса Олійника та інших.
       Член Національної спілки композиторів України (з 1985 року), Голова Київської організації НСКУ (з 2010 року).Ім’я Ганни Гаврилець стало популярним уже в 1980-х роках. Зараз композиторка представляє сучасну плеяду митців XXI століття. Вона стрімко ввійшла у світ музики, вразивши слухачів кожним своїм твором, яким були притаманні тільки їй належні живі музичні інтонації, адже несли в собі тонкі відтінки стану людської душі; її примітили одразу і на терені академічної музики, і в жанрі естрадної пісні.

Хорове письмо Ганни Гаврилець, особливо в її фольклорній музиці, вражає тембровою інструментовкою, саме в цьому вона близька до особливостей хорового мислення Миколи Леонтовича. Її оригінальні твори на народні тексти, а також обробки народних пісень ‒ це справжні поетичні новели з життя людини. Хорові твори Г. Гаврилець ‒ це насамперед пісенність у широкому розумінні цього слова, нею сповнені фактура, рух голосів, гармонія. Звучання хору ніби йде з середини, створюючи неповторні акустичні ефекти.


У своїх духовних хорових творах композиторка спирається на прекрасні традиції українських класиків минулого: М. Ділецького, Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя, О. Кошиця, М. Леонтовича, К. Стеценка. Мисткиня вдало поєднує ці традиції з новітніми засобами композиторського письма. Її трактовка канонічних форм і текстів завжди вражає особливою одухотвореніс- 148 Наукові записки Національного університету «Острозька академія тю і молитовністю. Для композицій духовної музики притаманна особлива внутрішня зосередженість і сповідальність, яка стає особливою рисою стилю композиторки на новому етапі. Її симфонія «Паралелі», симфонічна поета, 2 камерні симфонії стали значним внеском у сучасну симфонічну музику України.


Упродовж всіх років своєї творчості Ганна Гаврилець з особливою увагою ставилася до творів камерного жанру. Її квартети, квінтети, п’єси для солюючих інструментів, а також такі твори, як Симфонієтта для альта та струнних «А-согdа», (2001), «Експресії» для струнного квартету (2000), «За межею тіла і душі» для двох скрипок (2007), «Екслібриси» для скрипки соло (1998), «Гравітації» для фортепіано (1994), «Соната для альта і фортепіано» (1988) ‒ це внутрішній монолог митця, у якому він по-своєму осмислюючи сенс буття, дарує слухачам своє світовідчуття, свої роздуми, пробуджуючи в кожному з них начало. Ганна Гаврилець уособлює в собі сучасну жінку-митця, представницю духовної еліти України.


Роль жінки в музичній композиторській культурі суспільства – це грандіозний пласт, який потребує детального розгляду та різностороннього підходу.     

https://www.youtube.com/watch?v=syL1rRw5A74

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ВІКТОР КОСЕНКО - ОСНОВОПОЛОЖНИК УКРАЇНСЬКОЇ ФОРТЕПІАННОЇ Й КАМЕРНОЇ МУЗИКИ!

ЛЕСЯ ДИЧКО: МУЗИКА, МУЗИКА І ТІЛЬКИ МУЗИКА!

ЦУКЕРКА БАЖАНЬ