"ДИЯВОЛ ЗІ СКРИПКОЮ"
27 жовтня 1782 року у італійському місті Генуя народився Ніколо Паганіні - найвідоміший скрипаль усіх часів і народів. Хоча з тих пір минуло вже 238 роки, проте у біографії скрипкового диявола залишається ще багато "білих плям". Деякі легенди та міфи він створив про себе сам.
Композитор народився в багатодітній родині (був третім з шести дітей). Його батько спершу працював вантажником, а пізніше відкрив крамницю в порту. Однак під час перепису населення Генуї вказали, що Антоніо Паганіні був "держателем мандолін" - так наказав сам Наполеон. З 5 років батько почав учити хлопчика грати на мандоліні, а з 6 - на скрипці. Якщо вірити дослідникам життя Паганіні, музикант пізніше згадував, що коли він не виявляв належного старанності, батько його карав - згодом це відбилося на слабкому здоров'ї скрипаля.
Перший публічний концерт музикант дав 31 липня 1795 року в театрі Сант-Агостіно міста Генуї - виручені кошти пішли на те, щоб хлопчик (а Ніколо того року виповнилося тільки 13 років) відправився в Парму - навчатися в Алессандро Ролла (відомого скрипаля і педагога ). Коли сімейство Паганіні (батько і син) приїхали до Алессандро Ролли, той відмовився їх приймати, бо був хворий. Але поруч з кімнатою викладача лежала скрипка та ноти тільки написаного твору. Тоді Ніколо взяв інструмент і тут же зіграв твір - здивований педагог, почувши виконання Паганіні, вийшов до гостей і сказав, що він вже не може нічому навчити хлопчика - той і сам все вміє.
Нікколо відточував свою майстерність багато годин на день. Займався до повної знемоги, постійно придумував собі нові вправи.
Першою (а можливо, і найбільшою) любов'ю композитора стала знатна дама, чиє ім'я він завжди приховував і з якою він прожив 3 роки в її маєтку в Тоскані. У ті роки він відкрив для себе гітару і написав для неї і скрипки 12 сонат, а також пристрастився до карт.
Ніколо Паганіні казав, що у нього були стосунки з Елізою Бонапарт - старшою сестрою Наполеона. Музикант був капітаном її особистої гвардії і мав титул "придворного віртуоза": давав концерти і керував спектаклями.
Маестро міг виконувати твори, навіть якщо на скрипці не вистачало однієї або декількох струн (наприклад, коли на його концерті лопалася струна, він продовжував грати, не перериваючись). А до Дня народження імператора Паганіні написав сонату "Наполеон" для однієї струни (соль).
Ніколо Паганіні був масоном. Він написав масонський гімн і виконав його в ложі Великого Сходу Італії; документи товариства теж підтверджують його приналежність до масонів.
https://cutt.ly/YgWcdDl
Коментарі
Дописати коментар